Tug'ilgan joy:Qo’qon
Ubaydullaning bolalik va yigitlik davrlari feodal xon va beklarning toj-taxt, amal-mansab talashuvlari davom etib kelgan Qo‘qon shahrida o‘tadi.
Uning ota-onasi savodsiz bo‘lsalar ham bolalarini o‘qitib, savodli qilish orzusida edilar. Shuning uchun ham Ubaydullani 6-7 yoshlaridayoq mahalladagi eski usul boshlang‘ich maktabga o‘qishga beradilar.
1870-71 yillarda Ubaydulla tog‘asi Muhammad Siddiq yordamida Qo‘qondagi «Madrasai oliy» va «Madrasai Chalpak» deb atalmish madrasalarda ilm oladi. Uning tog’asi Muhammad Siddiq adabiyotga qiziquvchi kishilardan bo‘lib, o‘zi ham g’azallar yozib turgan. U o‘z jiyani Ubaydullaning adabiyotga qiziqishiga katta e’tibor beradi, unga Alisher Navoiyning «Chor devon» va «Xamsa» asarlarini sotib olib beradi.
Ubaydulla madrasada o‘qib yurgan yillari, shoir Muqimiy, Qo‘qonning Sulaymon qishlog‘idan kelgan shoir Nasriddin (taxallusi Nusrat), Paxtakash mahallalik Muhammadqul Mirza Muhammadrasul o’g’li Muhayyir (1842-1918) kabi shoirlar bilan tanishadi. Uning o‘zi ham shu yillardan boshlab Zavqiy taxallusi bilan she’rlar yozaboshlaydi.
Zavqiy yuqoridagi shoilar bilan birga dars tayyorlaydi, bo‘sh vaqtlarida hammalari birgalikda o‘zbek, tojik mumtoz adabiyotining yirik namoyandalari Lutfiy, Navoiy, Jomiy, Bedil va boshqalarning asarlarini mutolaa qilishadi.
Zavqiy madrasada o‘qib yurgan yillari (1870-1874) uning onasi vafot etadi. Onasi vafotidan keyin Zavqiy ro‘zg‘orga qarashishi, ukalarini tarbiyalash maqsadida hovlisi yaqinidagi «Madrasai Chalpak»ka ko‘chib keladi. U bu madrasada o‘qib yurgan vaqtida shoir Furqat Bilan do‘stlashadi. Otasi Usta Solih, shol kasaliga uchragandan keyin butunlay yotib qoladi. Oila oldingidan ham og‘irroq moddiy qiyinchiliklarga uchraganligidan, Zavqiy madrasadagi o’qishini butunlay tashlashga, oilaga qarash, ro‘zg‘or tebratish uchun kosibchilik bilan shug‘ullanishga majbur bo‘ladi.
Shoir Zavqiy ijodining dastlabki davriga oid she’rlari jumlasiga uning 1875-76 yillar orasida Farg‘onada bo‘lib o‘tgan ijtimoiy tarixiy hodisalar bilan bog‘langan «Chekib xasrat demish xon shahri Xo’qandimdin ayrildim» misrasi bilan boshlanadigan 7 band 35 misralik bir muxammasi, «Qarz», «Pashshalar» radifli o‘zbekcha g‘azallarini kiritish mumkin.
Zavqiy siyosiy lirikalar, o‘tkir satiralar Bilan bir qatorda davom etib kelayotgan adabiy an‘analarga muvofiq, ishq-muhabbat, go’zallik mavzularida ham she’rlar yozgan. Shoir o‘zining ishqiy she’rlarini ijod etishda Muqimiy, Furqatlar kabi Alisher Navoiy ijodiga ergashadi, u ilohiy ishq-muhabbatni emas, chin insoniy sevgini kuylaydi.
Shoir oshiq va ma’shuqalarning bir-biriga mehru vafoli, sadoqatli bo’lishini talab qiladi, hijron, vafosizlik dard-alamlaridan shikoyat qiladi. Uning «Oromijon», «Kimga dey», «Ey nasimi» muxammaslari va boshqa g‘azallari anna shunday she’rlaridandir.
Zavqiy pok sevgini insoniy fazilat deb biladi, uningcha sevgi ahlining qalbi toza, vijdonli, bir- birlariga xiyonat qilmaydigan, boshqalarga namuna bo‘ladigan, axloqli kishilar bo‘lishi kerak. Shoir bu fikrni chiroyli badiiy obrazlar orqali ifodalaydi: Qani menga vafou ahd qilg‘oning guli g‘uncha,
Qani bulbul sifat oldingda turg‘onim ochilguncha,ni bizlarga ham suhbat raqiblardek tong otguncha,
Seni dardu firoqing aytib-aytib yig‘lay o‘lguncha,
Yuzingni bir ko‘ray desam, qo‘lingni pardalar qilding.
Zavqiy 1880-1885 yillarda ko‘zga ko‘ringan yosh shoir bo‘lib tanildi. Uning yaqin do‘stlari, adabiy suhbatdoshlari Muqimiy, Furqat, Nasriddin, Nisbat, Muhayyirlar edi. Uning shu yillarda yozgan g‘azallarida uchraydigan quyidagi misralar Zavqiyning kim bilan do‘st-oshno bo‘lganligini yaxshi isbotlaydi:
Sochsa Muqimiy guhar, so‘z birla Furqat akbar,
Suhbatda barcha dilbar Zavq etdi mehmonlar.
Muqimiy, Zavqiy atrofiga faqat shoirlargina to‘planib qolmay, Mamatbuva, Mo‘min qishloqi, Erka Qori, Dadajon hoji, Farzinbek, Mulla Qodirqul, Mulla Ahmad, Mamajon Makay kabi o‘z davrining usta askiyachi- xalq qiziqchilari, sozandalari, hofizlari ham yig‘ilar edilar. Bular goh Muqimiy hujrasida, goh Zavqiyning do‘konxonasida, uyida, ba‘zan boshqa o‘rtoqlarnikida to‘planishib, suhbat qilishar, bir-birlariga javoban turli mavzularda she’rlar aytishar, mutolaa qilishar edilar.
Qo‘qon shahridagi bozorlar pudratchisi Mo‘minjon boy Zavqiyni mirzalik xizmatiga qabul qilmoqchi bo‘ladi. Tog‘asining iltimosi va o‘zining tortayotgan qiyinchiligi tufayli shoir rozi bo‘lib, boyning qo‘lida 3-4 yil (1885-1890) ishlaydi. Ammo u kosibchilik hunarini ham, avvalgi yor-do‘stlarini ham tashlamaydi. Mo‘minjon boy savdo bilan Turkistonning ko‘p shaharlariga borar edi. Zavqiy ham xo‘jayini bilan birga Xo‘jand, Toshkent, Buxoro, Andijon kabi shaharlarda bo‘ladi, savdogarlarning ko‘pi bilan tanishadi.
1898-99 yillar ichida Zavqiyning boshiga og‘ir musibatlar tushadi: bir yil ichida otasi, ikkala ukasi ketma-ket vafot etadilar, xotinining ikki ko‘zi ojiz bo‘lib, oxiri u ham vafot etadi, uch qiz, bir o‘g‘il shoir qo‘lida qoladi. Zavqiy 1900 yilda Hojixon nomli bir uyg‘ur xotinga uylanadi. 1900 yilda Zavqiy haj safariga otlangan tog‘asi Muhammad Siddiqqa hamroh bo‘lib qator mamlakatlarni bosib, Makka va Madinani ziyorat qiladi. Uning taassuroti «Hujjoji Makka ahliga chunu charo demang» misrasi bilan boshlanuvchi she’rida o‘z badiiy ifodasini topgan.
Zavqiyning «Obid mingboshi haqida hajv» (1906),«Shoh Inoyat qo‘rboshi» (1908) kabi satiralari, «Kajdor maraz ey zamona» (1905), «Kam suxanlik» (1912-13 yillar), «Qahatlik» (1916), «Ajab ermas» (1916) kabi siyosiy lirikalarida avvalgilarga qaraganda ozodlik, kelajakka umid bilan qarash g‘oyalari kuchlidir. Jumladan «Ajab ermas» radifli muxammas, faqat Zavqiy ijodida emas, balki XX asr boshlaridagi butun o‘zbek ijtimoiy-siyosiy she’riyatida katta hodisa bo‘ldi. Bunda shoir mustamlaka asorati ostida ezilayotgan ona yurtning kulfatli kunlari unut bo‘lishi haqida so‘z ochadi, og‘ir iqtisodiy hayot kechirayotgan xalqning baxtli taqdiri haqida, bo‘lajak katta ijtimoiy o‘zgarishlar xususida bashorat qiladi.
Zavqiy 1917 yil mart oyining oxirida «Ko‘z ochaylik» ridifli sakkiz banddan iborat bir muxammas yozadi.
Zavqiy ijodi bo‘yicha bir necha olimlar ilmiy ish olib borganlar va bormoqdalar. Zavqiyning asl devoni topilgan emas. Shuni ham alohida aytish kerakki, Hindistonlik Zavqiy, XVI asrda yashagan samarqandlik Zavqiy, XIX asr o’rtalarida Badaxshonda ijod etgan Abduqahhor binni Muhammad Zavqiy va G‘ulom shox Zavqiylar bilan biz mulohaza yuritayotgan Zavqiyni chalkashtirmaslik kerak.
O‘z zamonasidagi jabr-zulmga qarshi o‘t ochgan, umrining oxirigacha mehnatkash xalqqa sodiq qolgan Zavqiy qiyin murakkab hayot va ijodiy yo’lini bosib o’tdi. Shuningdek Zavqiy juda murakkab va tarixiy voqealarga boy bir davrda yashab ijod etgan tenglik va adolat kuychisi sifatidagi ma’rifatparvar bo‘lib qoldi.
Zavqiy 1921 yil may oyida oltmish sakkiz yoshida vafot etadi.
Butun umri davomida ozod hayot uchun kurashgan Zavqiyning ijodiy merosi va amaliy faoliyati yuksak qadrlandi, uning o‘z xalqiga qilgan xizmatlari taqdirlandi. Zavqiy tug‘ilib o‘sgan «Shayxon» mahallasi - «Zavqiy mahallasi», shoir yashagan Karimbobo qishlog‘i «Zavqiyobod» deb ataldi. Jamoa xo‘jaligi, maktab, ko‘chalar shoir nomiga qo‘yildi.
Uning hozirgacha ma’lum bo‘lgan asarlari juda oz bo‘lishiga qaramay, o‘zbek adabiyoti darsliklari, majmualariga kiritilib, uning hayoti va ijodi o‘zbek maktablarida, oliy o‘quv yurtlarida o‘rganilmoqda. Xalqimiz shoirning ajoyib she’rlarini hozirgi kunimizgacha ham o‘z xotirasida saqlab qo‘shiq-ashula qilib kuylab kelmoqda.

День рождения: 1853 год
Убайдулла Салих Завкий жил во второй половине 19-го и первой половине 20-го века. В своих поэтических произведениях он поднимал важные наболевшие вопросы жизни народов, особенно в период войны между ханствами и завоевания Туркестана Царской Россией. Писал и на таджикском языке.
Убайдулла уста Салих Угли Завкий родился в Коканде в 1853 году, в махалле Шайхон (сегодня это махалля имени Завкий), в семье ремесленников.
Учился в медресе.
Детские и юношеские годы Завкий прошли в условиях постоянных междоусобных войн между ханом и беками Коканда.
Его родители были неграмотными, но считали, что детей нужно обязательно обучить грамоте, и поэтому, в 6-7 лет он поступил в старометодную начальную школу.
В 1870-1871 годах дядя Убайдуллы Мухаммад Сиддик помог поступить ему и учиться в Кокандском «Высшем медресе» и «Медресе Чалпак». Дядя Мухаммад Сиддик очень любил литературу и писал газели. И свою любовь к литературе он передал племяннику Убайдулле, и купил специально для него сборники произведений А. Навои «Хамса» и «Чор девон» (Четыре главы).
В годы учебы в медресе он познакомился с такими поэтами, как Мукимий, Насреддин (псевдоним Нусрат) из села Сулейман Коканда, Мирза Мухаммадрасул углы Мухаййир (1842-1918) из махали Пахтакаш. Также, в эти годы он начал писать свои первые стихи под псевдонимом Завкий.
Разные поэты, и Завкий в том числе собирались в любительские кружки, и самостоятельно изучали классическую узбекскую и таджикскую литературу, произведения Лутфи, Навои, Джами, Бедиля и других великих поэтов Востока.
Когда Завкий учился в медресе (1870-1874), умерла его мать. Он начал помогать своей семье, братишкам, работал, учился и жил в медресе Чалпак.
В годы учебы в этом медресе, он познакомился с поэтом Фуркатом. В это время заболевает его отец Уста Салих, он слег с полным параличем. В семье начались большие финансовые трудности, и Завкий вынужден был бросить учебу и зарабатывать для нужд семьи, будучи сапожником.
Первые сборники стихотворений Завкий «Қарз» (Долг), «Пашшалар» были написаны в 1875-1876 гг., и они посвящены историческим событиями тех годов в Фергане. Они включают в себя 7 глав и тридцать пять 4-ёх строчных стихотворений.
Он писал о безграмотности народа и упущении правителями ханств необходимости проведения образовательных реформ. И осуждал ханов и беков в том, что они думали только о собственных удовольствиях и обогащении, а нужды народа и его безграмотность их абсолютно не волновали.
В стихотворении "Демиш хан" (1874-75) Завки сатирически изобразил тиранию Худоярхана и выступил за присоединение Кокандского ханства к России.
Ранние сатирические произведения Завки разоблачают аферистов, взяточников, невежественное духовенство: "Происшествие с Виктором", "Абдурахман шайтан" и др. Одно из лучших, его произведений - "Сатира на торговцев" (1905-06) - язвительно изобличает чиновников, торговцев, маклеров Коканда.
В стихотворении "Господа" (1916) и "Разбойник Эргаш" (1918) Завки выступил против буржуазных националистов. Стихи советского времени отличаются злободневностью, направлены против белогвардейцев и басмачей.
Творчество Завки оказало влияние на становление советской узбекской литературы.
Завкий писал не только политические стихи, но также лирические поэтические произведения, воспевающие любовь, красоту, в лучших литературных традициях. В своих романтических стихах он следовал литературным традициям Мукимий, Фурката и Алишера Навои, но воспевал не столько любовь к Богу, сколько любовь человеческую, земную
Он писал в своих мухаммасах и газелях «Оримжон», «Кимга дей» (Кому рассказать), «Эй насими» о том, что любящие люди всегда должны быть вместе, не расставаться и сторониться измены.
Завкий в 1880-1885 гг. был очень популярен. В своих стихах он часто упоминал своих друзей – Мукими, Фурката и других поэтов.
Завкий дружил не только с поэтами, но также и с юмористами, музыкантами и хафизами (певцами), такими как Маматбува, Мумин сельский, Эрка Кори, Дадажон Ходжи, Фарзинбек, Мулла Кодыркуль, Мулла Ахмад, Мамаджон Макай. Они устраивали дружеские встречи в доме Завкий или Мукимий, и все вместе писали стихи.
Строитель базаров Коканда богатырь Муминжон хотел назначить Завкий на должность делопроизводителя одного из базаров. Завкий согласился и проработал 3-4 года (1885-1890), но не оставил своего ремесла и не перестал писать стихи. Муминжон бай часто ездил по разным городам Туркестана. И Завкий вместе с ним посетил Ходжент, Ташкент, Бухару и Андижан.
В 1898-99 годах Завкий переживает огромные утраты – за один год он потерял отца, двоих братьев, его жена ослепла и умерла. Он остался один с 3-мя дочерями и сыном. В 1900 году он женился на уйгурке Ходжихон. И вместе с дядей в этом году он совершил хадж в Мекку и Медину. О своём путешествии он написал стихи.
Он написал 2 сатирических произведения «Обид мингбоши ҳақида ҳажв» (Комедия о полководце Обиде - 1906), «Шоҳ Иноят қўрбоши» (Шах Иноят курбаши - 1908), и политические стихотворные произведения «Каждор мараз эй замона» (1905), «Кам суханлик» (Малообщительный - 1912-13 гг), «Қаҳатлик» (Бедность - 1916), «Ажаб эрмас» (Неудивительно - 1916). В этих произведениях много мыслей о стремлении к независимости.
В марте 1917 года Завкий написал мухаммас «Кўз очайлик» (Раскройте глаза).
В настоящее время многие ученые изучают его литературные труды, но до сих пор не найден крупный сборник его произведений. Также, важно учитывать, что это не Индийский Завкий, не Самаркандский Завкий (16 век), и не Абдукаххар бинни Мухаммад Завкий и Гулом шох Завкий, которые жили и трудились в середине 19-х веков в Бадахшане.
Завкий был беден, жизнь его проходила в постоянных трудностях и лишениях, но он не переставал бороться с несправедливостью власть имущих.
Умер в мае 1921 года, в возрасте 68 лет.
В память о нем, была переименована махалля Шайхон, где он родился, на махаллю Завкий. Также, его именем названы некоторые поселения, школы и улицы. Например, село Каримбобо, где жил Завкий, теперь переименовано в Завкийабад.
Хотя сохранилось не так много его трудов и произведений, однако, в учебных пособиях для школьников и студентов он и его стихи часто упоминаются. В современные дни, многие его стихи вошли в число народных песен.