Vafot etgan sana: 1429 yil
1380 yil Koshon (u vaqtlar Amir Temur davlatiga tegishli bo‘lgan, hozirgi Eron) shahrida tug‘ilgan. 1413-1414 yillar Amir Temurning o‘g‘li Shohruhga bag‘ishlangan (u davda hokimiyatni Amir Temur boshqargan) astronomik jadvalni tuzgan.
Samarqandda Ulug‘bek madrasasi qurilgach, u ushbu shaharga kelib, Qozi zoda Rumiy va Ali Qushchilar bilan birga Ulug‘bek rahbarligi ostida mashhur Ulug‘bek rasadxonasining loyihalash va qurilish ishlarida ishtirok etadi. Ammo qurilish nihoyasiga yetguncha yashamaydi. Samarqandga dafn etilgan.
Uning qalamiga quyidagilar tegishli:
“Miftax al-xisab” ((forsiyda yozilgan) “Arifmetika kaliti”) - al Koshiyning asosiy asari bo‘lib, arifmetika va algebra bo‘yicha batafsil ma’lumotlar bayonotiga bag‘ishlangan. Fan tarixshunoslar tomonidan yuqori baholangan, ko‘plab ovrupa tillariga tarjima qilingan;
“Ar-Risala al-muxitiyya” ((forsiyda yozilgan) “Aylana haqida risola”) - asar π (pi) soni hamda sin 1° ni o‘z davri uchun o‘ta aniqlakda hisoblashga bag‘ishlangan;
“Zidj Xakani dar takmili zidji Elxani” ((forsiyda yozilgan) “Zidji Hoqoniy”) - Shohruhga bag‘ishlangan astronomik jadvallar.
Ulug‘bekning akademiyasi kabi qimmatli ma’lumotlar mavjud otasiga yozgan maktubi Ovrupa va Osiyoning ko‘plab tillariga tarjima qilingan.
Jomiy al Koshiyning matematika faniga qo‘shgan hissasi
1.   Ilk bor (Ovrupada Simon Stevindan 150 yil avval) o‘n karra hisobini kiritgan va undan muntazam foydalangan.
2.   Ulug‘bek hamda Qozi zoda Rumiy bilan birga ketma-ketlik yaqinligi usulini ishlab chiqqan, XIX asrda Ovrupada fransuz matematigi E.Pikar tomonidan qayta ochilgan.
3.   “Nyuton binomiy” nomi bilan ataluvchi formulaga asoslangan ixtiyoriy ildiz darajalarining yaqin joylashuv usulini ishlab chiqdi.
4.   Endilikda “Gorner chizmasi” nomi bilan mashhur ko‘phadni hisoblash uslubini ishlab chiqqan.
Jamshid Koshiyning fan rivojiga qo‘shgan hissasi butun dunyoda tan olingan va munosib baholangan. Uning asarlarining ko‘plab ko‘chirma nusxalari Berlin, Leyden, Sankt Peterburg, London va boshqa davlatlar kutubxonalarida saqlanmoqda. U haqda G. Zuter (Germaniya), V. V. Bartold (Rossiya), E. Kennedi, D. Knut (AQSh) va boshqalar yuqori fikr bildirishgan.

День рождения: 1380 год
Родился в 1380 году в городе Кашан (в то время принадлежал к государству Амира Темура, ныне – в Иране). В 1413-14 годах им были составлены астрономические таблицы, посвященные Шахруху, сыну Амира Темура (тогда правитель государства Амира Темура).
После построения в Самарканде медресе Улугбека, он приезжает в этот город (1417 г.) и вместе с Кази-заде Руми и Али Кушчи работает под руководством Улугбека, принимает участие в проектировании и строительстве знаменитой обсерватории Улугбека, но до окончания строительства не доживет. Похоронен в Самарканде.
Его перу принадлежат книги:
«Мифтах ал-хисаб» («Ключ арифметики» (написана на персидском языке)) – основной труд ал-Каши, посвященный обстоятельному изложению сведений по арифметике и алгебре. Высоко оценивается всеми историками науки, переведен на многие европейские языки;
«Ар-Рисала ал-мухитиййа» («Трактат об окружности» (написана на персидском языке)) – работа, посвященная вычислению числа π (пи) и sin 1° с очень большой для тех времен точностью;
«Зидж Хакани дар такмили зиджи Элхани» («Зиджи Хакани» (написана на персидском языке)) – астрономические таблицы, посвященные Шахруху.
Его письмо к отцу, содержащее ценные сведения об академии Улугбека, переведено на многие языки Европы и Азии.
Вклад Джамшида ал-Каши в математику
1. Впервые (за 150 лет до Симона Стевина в Европе) ввел и систематически использовал десятичные дроби.
2. Вместе с Улугбеком и Кази-заде Руми разработал метод последовательных приближений, заново открытый в Европе в 19-веке французским математиком Э. Пикаром.
3. Разработал способ приближенного нахождения корней произвольных степеней, основанный на формуле, которая сейчас носит название «бинома Ньютона».
4. Разработал метод вычисления значений многочлена, который сейчас известен как «схема Горнера».
Заслуги Джамшида Каши в развитии науки признаны во всем мире и достойно оценены. Многочисленные копии его сочинений хранятся в библиотеках Берлина, Лейдена, Санкт-Петербурга, Лондона и др. О нем высоко отзывались Г. Зутер (Германия), В.В. Бартольд (Россия), Э. Кеннеди, Д. Кнут (США) и др.