Viner-Usmanova Irina Aleksandrovna
Irina Aleksandrovna Viner-Usmanova — badiiy gimnastika bo‘yicha sovet va Rossiya treneri, pedagog, pedagogika fanlaridoktori, professor. 2008 yildan badiiy gimnastika bo‘yicha Butunrossiya federatsiyasi prezidenti, Xalqaro gimnastika federatsiyasida (FIG) badiiy gimnastika bo‘yicha texnik qo‘mita vitse-prezidenti, milliarder Alisher Usmonovning xotini. Rossiya Federatsiyasi mehnat qahramoni (2015). RF jismoniy tarbiyasi xizmat ko‘rsatgan ishchisi (1997). Rossiyada xizmat ko‘rsatgan trener.
1948 yil 30 iyul kuni Samaraqandda tug‘ilgan. Otasi — Aleksandr Yefimovich Viner O‘zbekiston xalq rassomi, san’at Akademiyasi a’zosi; onasi — Zoya Zinovevna Viner, vrach.
11 yoshidan Toshkentda Liliya Petrova hamda Eleonora Sumarokova trenerlari qo‘l ostida badiiy gimnasitika bilan shug‘ullangan. Badiiy gimnastika bo‘yicha uch karra O‘zbekiston chempioni bo‘lgan.
1965 yil Irina Vinner Toshkent shahridagi 110-sonli o‘rta maktabni kumush medal bilan tamomlagan, 1969 yil Toshkentdagi O‘zbekiston jismoni ytarbiya institutini tamomlab, Oliy jismoniy tarbiya ma’lumotiga ega bo‘lgan.
Toshkentdagi ixtisoslashtirilgan bolalar va o‘smirlar olimpiya zaxiralari Respublikasport maktabida ishlagan. 1972 yildan 1992 yilga qadar badiiy gimnastika bo‘yicha Toshkent terma jamoalari hamda O‘zbekiston terma jamoalariga murabbiylik qilgan.
1973 yil birinchi nikohidan Toshkent shahrida uning birinchi o‘g‘li Anton dunyoga keladi.
1992 yil Alisher Usmonovga turmushga chiqadi. 1980-yillar boshida zindonband bo‘lishiga qaramay, Alisher Irina Vinerga dastro‘mol yuboradi, o‘zbek arf-odatlariga ko‘ra — bu turmushga chiqish rizoligini so‘rash demakdir.
1992 yildan e’tiboran, Irina Viner Moskva shahrida ishlaydi va olimpiya tayyorgarlik Markazida badiiy gimnastika bo‘yicha bosh murabbiy bo‘lib ishlaydi, 2001 yildan Rossiya terma jamoasi bosh murabbiysi bo‘ladi.
2006 yil Sankt-Peterburgdagi P. F. Lesgafta nomidagi jismoniy madaniyat, sport va Sog‘liqni saqlash Milliy davlat universitetida “Badiiy gimnastika bo‘’icha yuqori malakali sportchilarni tayyorlash” mazusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qiladi va pedagogika fanlari nomzodi bo‘ladi.
2008 yildan Irina Viner Butunrossiya badiiy gimnastika federatsiyasi prezidenti.
Murabbiy sifatida bir qator taniqli gimnastikachilarni tayyorladi, shu jumladan, xizmat ko‘rsatgan sport ustasi- XXVI Olimpiada oyinlari kumush sovrindori Y. Batirshina; XXVII Olimpiada o‘yinlari g‘olibi Y. Barsukova; XXVI XXIX va XXX Olimpiada o‘yinlari g‘olibi  Y.Kanayeva va boshqalar.

Винер-Усманова Ирина Александровна
Ирина Александровна Винер-Усманова — советский и российский тренер по художественной гимнастике, педагог, доктор педагогических наук, профессор. C 2008 года Президент Всероссийской федерации художественной гимнастики, вице-президент технического комитета по художественной гимнастике Международной федерации гимнастики (FIG), жена миллиардера Алишера Усманова.
Герой Труда Российской Федерации (2015). Заслуженный работник физической культуры РФ (1997). Заслуженный тренер России.
Родилась 30 июля 1948 года в Самарканде. Отец — Александр Ефимович Винер, народный художник Узбекистана, член Академии художеств; мать — Зоя Зиновьевна Винер, врач.
С 11 лет занималась художественной гимнастикой в Ташкенте под руководством тренеров Лилии Петровой и Элеоноры Сумароковой. Трижды была чемпионкой Узбекистана по художественной гимнастике.
В 1965 году Ирина Винер окончила с серебряной медалью среднюю школу № 110 в Ташкенте, в 1969 году — Узбекский институт физической культуры в Ташкенте, где получила высшее физкультурное образование.
Работала в Ташкенте в республиканской специализированной детско‑юношеской спортивной школе олимпийского резерва. С 1972 года по 1992 год работала тренером сборной команды Ташкента по художественной гимнастике и сборной команды Узбекистана по художественной гимнастике.
В 1973 году в Ташкенте у неё родился сын Антон от первого брака.
В 1992 году вышла замуж за Алишера Усманова. В начале 1980-х годов, ещё находясь в заключении, Алишер послал Ирине Винер платок, что по узбекскому обычаю означает предложение руки и сердца.
С 1992 года Ирина Винер проживает в Москве и работает главным тренером Центра олимпийской подготовки, а с 2001 года является главным тренером сборной России по художественной гимнастике.
В 2003 году в Национальном государственном университете физической культуры, спорта и здоровья имени П. Ф. Лесгафта в Санкт-Петербурге защитила кандидатскую диссертацию на тему «Подготовка высококвалифицированных спортсменок в художественной гимнастике», стала кандидатом педагогических наук.
С 2008 Ирина Винер — президент Всероссийской федерации художественной гимнастики.
Как тренер она подготовила целый ряд известнейших гимнасток, среди них: заслуженные мастера спорта — серебряный призёр Игр XXVI Олимпиады Я. Батыршина; победитель Игр XXVII Олимпиады Ю. Барсукова; Победитель Игр XXVIII Олимпиады А. Кабаева; Победитель Игр XXVI XXIX и Игр XXX Олимпиады Е. Канаева и др.