Tavallud topgan sana: 8 yanvar 1908 yil
Ziyovuddinxon bolalik davrlaridanoq qiblagohlarining shogirdlarga bergan darslarini ko‘rib ulg‘aydilar. Keyinroq "Tilla Shayx" masjidining imom-xatibi Hakim qoridan qiroatdan dars olib, o‘n ikki yoshlarida Qur’onni tamomila yod oldilar. 1920-yili Ko‘kaldosh madrasasiga o‘qishga kirib, u yerda ustozlari Jamolxo‘ja domladan hadis ilmidan Xatib Tabriziyning "Mishkotul masobih" va Hasan Hazratdan "Jalolayn" tafsirini, asli suriyalik atoqli olim Muhammad ibn Said ibn Abdulvohid al-Asaliy ash-Shomiy at-Tarablusiydan Imom Buxoriyning "Jome’us sahih" kitobini dars olganlar. 1945-yili otalari Eshon Boboxon bilan birga haj safariga borganlar. 1947—1948-yillari Qohiradagi Al-Azhar universitetining shayxlaridan Abdulloh Fuqqoiy va Hofiz Tiyjoniylardan dars olib, so‘ngra Makka va Madina shaharlarida bilimlarini yana-da chuqurlashtirib kelganlar.
1948-yili ikkinchi kurultoyda diniy nazorat raisining o‘rinbosari etib saylandilar. 1957-yilgi uchinchi qurultoyda O‘rta Osiyo va Qozog‘iston musulmonlari diniy boshqarmasining raisi etib saylandilar va bu zotga "Besh jumhuriyat muftiysi" unvoni berildi.
Hazratning tashabbuslari bilan 1961-yili diniy boshqarma qoshida Xalqaro aloqalar bo‘limi tashkil etildi va to‘rt tilda "Sovet Sharqi musulmonlari" nomli jurnal chop etila boshlandi, 1971-yili Toshkentda Imom Buxoriy nomida Oliy mahad (Islom instituti) ochildi. 1957, 1960, 1968-yillari Sovet Ittifoqi hududida Qur’oni karimning chop etilishiga rahbarlik qilganlar.
Shayx Ziyovuddinxon ibn Eshon Boboxonning Islom olamida obro‘-e’tiborlari yuksak edi. Ular Jahon, Sovet Ittifoqi va O‘zbekiston Tinchlik kengashlari, Jahon Oliy Islom kengashi, Masjidlar bo‘yicha Jahon Oliy kengashi, Islom Oliy kongressi, Osiyo va Afrika xalqlari birdamligi kabi tashkilotlarga a’zo bo‘lganlar.
Islom dinining targiboti yo‘lida ko‘rsatgan katta xizmatlari uchun muftiy Ziyovuddinxon ibn Eshon Boboxon ikki marotaba birinchi darajali "Iordaniya yulduzi" ordeni, "Iordaniya yulduzi" ko‘krak nishoni, birinchi darajali "Livan kedri" ordeni, Marokashning oliy darajali "Buyuk mutafakkir" ordeni, "Livan yulduzi" ordeni, Sovet Ittifoqi hukumatining "Xalqlar do‘stligi" ordeni bilan taqdirlanganlar.

День рождения: 8 Января 1908 год
Зиявуддинхан с детства рос, наблюдая за тем, как его отец давал уроки своим ученикам. Позднее он учился чтению Корана у имам-хатиба мечети Тилла Шайх Хакима-кары. В двенадцатилетнем возрасте полностью выучил Коран наизусть.
В 1920 году поступил на учебу в медресе Кукельдаш, где у учителя Жамалходжи обучался науке о хадисах - по “Мишкотул Масобих” Хатибаат-Табризи, у Хасана хазрата — по тафсиру “Жалолайн”, у уроженца Сирии, известного ученого Мухаммада ибн Саид ибн Абдулвахида ал-Асалиаш-Шамиат-Тараблуси по книге Имама Бухари “Жомеъус Сахих”.
В 1945 году вместе с отцом Эшаном Бабаханом совершает хадж. В 1947-1948 годах учится у шейхов Каирского университета Ал-Азхар - Абдуллаха Фуккаи и Хафиза Тийжани, затем направляется в Мекку и Медину для углубления своих знаний.
В 1948 году на втором курултае был избран заместителем председателя Духовного управления. На третьем курултае (1957 год) избирается председателем Духовного Управления мусульман Средней Азии и Казахстана и ему было присвоено звание “Муфтий пяти республик”.
По инициативе хазрата в 1961 году при Духовном управлении был создан отдел международных связей и под названием “Мусульмане Советского Востока” начал издаваться журнал на четырех языках. В 1971 году в Ташкенте был открыт Высший маъхад (Исламский институт) имени Имама Бухари. В 1957, 1960, 1968 годах руководил работой по изданию Корана на территории Советского Союза.
Шейх Зиявуддинхан ибн Эшан Бабахан пользовался большим уважением и авторитетом в исламском мире. Он был членом Всемирного Совета Мира, Совета Мира Советского Союза и Узбекистана, Всемирного Высшего Исламского Совета, Всемирного Высшего Совета по мечетям, Исламского Высшего Конгресса, Организации единства народов Азии и Африки.
За большие заслуги в деле пропаганды исламской религии муфтий Зиявуддинхан ибн Эшан Бабахан дважды был награжден орденом “Иордания юлдузи” (“Звезда Иордании”) первой степени и одноименным нагрудным знаком, орденом “Ливанский кедр” первой степени, орденом Марокко “Великий мыслитель” высшей степени, орденом “Ливанская звезда”, орденом “Дружбы народов” правительством Советского Союза.
Шейх Зиявуддинхан ибн Эшан Бабахан умер в 1982 году, по разрешению правительства Узбекистана был похоронен в задней части мавзолея Каффала Шаши - рядом со своим отцом.