Vafot etgan sana: 2002 yil
Ibroxim Komilov - kulol, usta-keramist “naqqosh”, kulollar sulolasining yettinchi avlodi, buyuk Usta - Farg‘ona vodiysidagi kulolchilarning ustozi hisoblangan oqsoqol, O‘zbekiston xalq rassomi va O‘zbekiston xalq ustasi.
Ibrohim Komilov 1928 yilda Farg‘ona viloyatining Rishton tumanida, Usta Komil, buyuk Usta o‘g‘li - Farg‘ona vodiysidagi kulolchilarning ustozi hisoblangan oqsoqol Abdulla Kulol (Kali Abdullo) – oilasida, yettinchi avlod bo‘lib dunyoga kelgan.
U kulolchilik san’atini otasi Usta Komildan va amakilari Usta Dodo va Usta Madamin (Mulla Madamin Axun), hamda mashhur kulol ustasi-ko‘zagar, XIX asr mashhur ustalaridan bo‘lgan Bobo Xoji Mirsalimov shogirdi, Usta Mirsodiqdan o‘rgangan.
Usta 60 yil davomida Rishton keramik zavodida faoliyat yuritgan. U kulolchilikning turli yo‘nalishlari, chinnipazlik, chizmalar, shakl va turli xil kulolchilik uchun zarur bo‘lgan loy qorishmalari texnologiyalari bo‘yicha eng mashhur ustalardan biri bo‘lgan.
U kulolchilik uchun ishqor loyini yanada mukammallashtirish va uni ishlab chiqarish bilan shug‘ullangan. Toshkentdagi Baranov keramik artelida ta’lim olgan. Rigada ijodiy safarda bo‘lgan. O‘zbekistondagi va horijiy ko‘rgazmalarning faol ishtirokchisi hisoblanadi.
Ustaning ijodiy ishlari O‘zbekiston Davlat muzeyi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi, Farg‘ona viloyati muzeyi, Moskva Sharq san’ati muzeyi, Sankt-Peterburg etnografiya muzeyi, Davlat Ermitaji-va xorijiy to‘plamlarda uchraydi.
1997 yildan beri “Hunarmand” O‘zbekiston xalq ustalari Uyushmasi a’zosi.
I.Komilov - Rishtondagi hashar yordamida qurib bitirilgan XII asrning mashhur islom dini targ‘ibotchisi Burxaniddin al- Marg‘inoniy maqbarasini bezatib turgan yog‘och o‘ymakorligi dizaynini muallifi sanaladi.
• «O‘zbekiston xalq rassomi» (1973 y.)
• «SSSR Davlat mukofoti laureati» (1983 y.)
• O‘zbekistonning mehnat zafarlari kitobi “Mehnat”ga kiritilgan (1984 y.)
• PROON YuNESKO «Ustoz-shogird» dasturining stipendiyasi sohibi (1996 y.)
• «Narodniy master Uzbekistana» (1998 y.)
Avlodi
• Qizi — Xalima Ergasheva, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• O‘g‘li — Komilov Ismoiljon, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• O‘g‘li — Komilov Isroil, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• •O‘g‘li — Komilov Muzaffar, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• O‘g‘li —Komilov Sharofiddin, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
Shogirdlari
• Ashurali Yuldashev, usta-kulol, , Mehnat Qizil Bayrog‘i ordeni, Xalqlar Do‘stligi ordenlari, SSSR VDNX medali bilan taqdirlangan.
• Sharafiddin Yusupov, usta-kulol, “naqqosh”, O‘zbekiston badiiy akademiyasi akademigi.
• Rustam Usmanov, usta-kulol, “naqqosh”, O‘zbekiston badiiy akademiyasi a’zosi, “Hunarmand” milliy hunarmandchilik ustalari asotsiatsiyasi a’zosi.
• Muzaffar Saidov, usta-kulol, “naqqosh”, O‘zbekiston badiiy akademiyasi a’zosi, “Hunarmand” milliy hunarmandchilik ustalari asotsiatsiyasi a’zosi.
• Kimsanboy Abduqodirov, usta-kulol, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• Nabijon Qodirov, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• Kimsanboy G‘anijonov, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.
• Eliboyev G‘anijon, usta-kulol, kulolchilikning barcha jarayonlari va tayyorlash texnikalaridan xabardor.

Дата смерти: 2002 год
Ибрагим Камилов — гончар, мастер-керамист «наккош», представитель седьмого поколения потомственной династии гончаров, народный художник Узбекистана, Лауреат Государственной премии СССР, народный мастер Узбекистана.
Ибрагим Камилов родился в 1928 году в Риштане Ферганской области в семье Усто Камила — сына великого мастер — аксакала Усто (Учителя) всех гончаров Ферганской долины Абдулла Кулол, (Кали Абдулло) — представителя седьмого поколения потомственной династии гончаров.
Учился у своего отца — Усто Камила и его братьев: Усто Додо и Усто Мадамина (Мулла Мадамин Ахун), а также у известного риштанского мастера-кузагара Усто Мирсадыка, ученика мастера XIX в. Баба Ходжи Мирсалимова.
Мастер 60 лет проработал на Риштанском керамическом заводе. Он являлся одним из лучших мастеров чиннипазов и сафедпазов, в совершенстве владел формовкой, росписью и различными технологиями изготовления глазурей и кашина.
Занимался восстановлением рецептов ишкоровой глазури и внедрением её в производство. Проходил обучение в Ташкентской керамической артели им. Баранова и в творческой командировке в Риге (Дзинтари). Постоянный участник выставок народного искусства в Узбекистане и за рубежом.
Произведения мастера входят в коллекции Государственного музея искусств Узбекистана, Дирекции художественных выставок Академии художеств Узбекистана, Ферганского областного краеведческого музея, Музея искусств народов Востока в Москве, Музея этнографии в Санкт-Петербурге, Государственного Эрмитажа и другие зарубежные собрания. С 1997 года — член Ассоциации народных мастеров Узбекистана «Хунарманд».
И. Камилов — автор изразцового декора, украшающего Мавзолея знаменитого исламского теолога XII уроженца Риштана Бурхануддина аль-Маргинани, построенного «хашаром» риштанскими мастерами в Сохиби Хидоя.
• «Народный художник Узбекистана» (1973 г.)
• «Лауреат Государственной премии СССР» (1983 г.)
• Записан в "Книгу трудовой славы Узбекистана «Мехнат» (1984 г.)
• Стипендиатом программы ПРООН ЮНЕСКО «Устоз-шогирд» (Учитель-ученик) (1996 г.)
• «Народный мастер Узбекистана» (1998 г.)
Династия
• Дочь — Халима Эргашева, мастер-керамист, владеет всеми процессами и техниками гончарного ремесла.
• Сын — Камилов Исмаилджон, мастер-керамист, владеет всеми процессами и техниками гончарного ремесла.
• Сын — Камилов Исраил, мастер-керамист, владеет всеми процессами и техниками гончарного ремесла.
• Сын — Камилов Музаффар, мастер-керамист, владеет всеми процессами и техниками гончарного ремесла.
• Сын — Камилов Шарофиддин, мастер-керамист, владеет всеми процессами и техниками гончарного ремесла.
Ученики
• Ашурали Юлдашев, мастер-керамист, награждён Орденами Трудового Красного Знамени, Дружбы народов, медалем ВДНХ СССР.
• Шарафиддин Юсупов, мастер-керамист, «наккош», академик Академии художеств Узбекистана.
• Рустам Усманов, мастер-керамист, «наккош», член ТО Академии художеств Узбекистана, АНМ Узбекистана «Хунарманд».
• Музаффар Саидов, мастер-керамист, «наккош», член ТО Академии художеств Узбекистана, АНМ Узбекистана «Хунарманд».