Boboxonov Shamsuddinxon Ziyovuddinxon o‘g‘li
Shamsuddinxon Ziyovuddinxon o‘g‘li Boboxonov (1937-2003) - sovet va o‘zbek arabshunos olimi, filologiya fanlar doktori , diplomat, muallim, qori, diniy va jamoat arbobi. 1982-89 yillarda - O‘rta Osiyo va Qozog‘iston musulmonlari diniy boshqarmasi raisi va 5 ta Respublika muftiysi.
Boboxonov, Shamsuddinxon Ziyovuddinxon o‘g‘li 1937 yil 8 aprelda Toshkent shahrida taniqli dindor arbob Ziyauddinxon ibn Eshona Bobaxon oilasida tug‘ilgan.
1955 yil 28 sonli maktabni 10 sinfni bitirgach, Toshkent chet tillar instituti ingliz tili fakultetiga hujjat topshirdi. 1961 yildan boshlab Sh.Boboxonov Moskvadagi sharqshunoslik akademiyasida aspirantura davom ettirdi. Shu yerning o‘zida u arab filologiyasi bilan shug‘ullanishni boshladi va arab tilini chuqurroq o‘rgandi.
1973 yili Moskvada “Категория двойственных чисел в арабском языке” mavzusida nomzodlik ishini yoqlagan. 1974 yildan boshlab filologiya fanlar nomzodi Shamsiddin Babaxonov SSSRdagi yagona oliy islom bilimi yurti Al-Buxoriy nomidagi Toshkent islom universitetida prorektor bo‘lib, 1975 yilda esa rektor lavozimini egalladi.
Ko‘p e’tiborini institut talabalari uchun o‘quv darsliklarni nashr ettiriish uchun qaratdi.
1982 yil oktyabr oyida qurultoyning qaroriga ko‘ra Shamsiddinxon otasining o‘rniga beshta Respublika muftiysi hamda O‘rta Osiyo va Qozog‘iston musulmonlar diniy idorasi raisi etib tayinlandi. 1982 yil dekabrda Ziyovuddin ibn Eshon Boboxon vafotidan so‘ng u SSSR musulmonlar tashkilotlarining Xalqaro aloqalari bo‘lim boshlig‘i etib tayinlandi.
1985 yilda Quronning keyingi nashrini nashr etish kengashini boshchilik qildi.
1985 yildan boshlab doktor Shamsiddinxon Boboxonov-Musulmon Iordaniya akademiyasi qirolligining haqiqiy a’zisi.
Ilmiy va ijtimoiy xizmati bilan dong taratgan Sh.Boboxonovni Abu Ali Ibn Sino nomidagi xalqaro mukofoti va Xalqlar do‘stligi nishoni bilan taqdirlandi.
Misr Arab Respublikasi Saudiya Arabistoni qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulotda muxtor elchisi hamda Shamsiddin Boboxonov O‘zbekistonning tashqi ishlar vazirligi maslaxatchisi va mustaqil Respublikani diplomatik takshil etish varivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shdi. Shamsiddin Boboxonov 2003 yil 15 aprelda vafot etdi. Toshkentdagi “G‘oyib-ota” qabristoning oilaviy sag‘anasiga dafn etildi.

Бабаханов Шамсиддинхан Зиёвуддинхан угли
Шамсиддинхан Бабаханов (1937—2003) — узбекский учёный-арабист, доктор филологических наук, дипломат, педагог, богослов, общественный и исламский религиозный деятель. В 1982—1989 годах председатель Духовного управления мусульман Средней Азии и Казахстана, муфтий пяти республик.
Шамсиддинхан Бабаханов родился 8 апреля 1937 года в городе Ташкенте в семье известного исламского религиозного деятеля Зияуддинхана ибн Эшона Бабахана. Окончил 10 классов ташкентской школы № 28. В 1955 году поступил в Ташкентский институт иностранных языков на факультет английского языка. С 1961 года Ш. Бабаханов аспирант Института востоковедения Академии наук СССР в Москве. Здесь он начинает заниматься арабской филологией, углублённо изучает арабский язык.
В 1973 году он защитил кандидатскую диссертацию по теме «Категория двойственных чисел в арабском языке». С 1974 года кандидат филологических наук Шамсиддинхан Бабаханов — проректор, а с 1975 года ректор Ташкентского исламского института имени имама аль-Бухари, единственного высшего исламского учебного заведения в СССР.
Большое внимание он уделял изданию учебных пособий для студентов института. В октябре 1982 года по решению курултая Шамсиддинхан сменил своего отца на постах председателя Духовного управления мусульман Средней Азии и Казахстана и муфтия пяти республик. После смерти Зияуддинхана ибн Эшона Бабахана в декабре 1982 года он также занял должность руководителя Отдела международных связей мусульманских организаций СССР. В 1985 году он возглавлял Совет по очередному изданию Корана.
С 1985 года доктор Шамсиддинхан Бабаханов — член королевской исламской академии Иордании. Признанием научных и общественных заслуг Ш. Бабаханова также стало присуждение ему Международной премии имени Абу Али Ибн Сины и награждение орденом Дружбы народов.
Являясь чрезвычайным и полномочным послом Республики Узбекистан в Арабской Республике Египет и Королевстве Саудовской Аравии, а также советником Министерства иностранных дел Узбекистана Шамсиддинхан Бабаханов внёс весомый вклад в становление и развитие дипломатии независимой республики.
15 апреля 2003 года Шамсиддинхан Бабаханов скончался. Похоронен в родовом склепе на кладбище «Гойиб-ота» в Ташкенте.