Tavallud topgan sana: 1 yanvar 1424 yil
Ali Qushchi (1403-1474) - o‘rta osiyolik matematik va astronom. Ulug‘bek, al-Koshiy va Qozi-zoda ar-Rumiylarning shogirdi. Rumiyning o‘limidan so‘ng Samarqand rasadxonasini boshqargan, “Zidjiy Ko‘rag‘oniy” yakun topishida ishtirok etgan.
Ulug‘bekning o‘limidan so‘ng ali Qushchi Forsga ko‘chib ketadi, u yerdan esa endigina turklar tomonidan bosib olingan Konstantinopolga ketib, sulton Mexmed II ga xizmat qiladi. Bu yerda u vizantiyalik olimlarni Samarqand maktablarining ayrim kashfiyotlari bilan tanishtiradi, jumladan, o‘n karralik hisob bilan. Ali Qushchi Istambulning Ayya Sofiya masjidi qoshidagi madrasasini tashkil etgan bo‘lib, turklar uni vizantiyaning Muqaddas Sofiya cherkoviga aylantirib, bir qator turk olimlariga ta’lim berishgan.
Ali Qushchi “Arifmetika fani haqida risola” va “Astronomiya fani haqida risola”lar muallifi. Bu asarlar XVI-XVII asrlarda O‘rta va Yaqin Sharq mamlakatlarida matematika fanini o‘rgatishda katta rol o‘ynagan. U Ulug‘bekning “Zidjiy Ko‘rag‘oniy” hamda Al-Koshiyning “Samolar zina-poyasiga” sharhlar yozgan.
Olim qolgan umrining bor-yo‘g‘i ikki yilini Konstantinopolda yashaganligiga qaramay, bu davr faol ilmiy va ta’limiy faoliyatga boy bo‘lgan. Xususan, Ulug‘bekka sodiq olim sifatida Ali Qushchi uning bebaho asari “Zidjiy Ko‘rag‘oniy”ni (Ulug‘bekning yulduzli osmon xaritasi) saqlab qolgan va ko‘p nusxalarda ko‘paytirgan, turk tiliga tarjima qilib, unga sharh yozgan. Shunday qilib, mazkur asar Ovrupa va Osiyo olimlarining mulkiga aylangan. XVII asrda polshalik astronom Yan Geveliy asarni Ovrupada nashrdan chiqaradi.
Manbalarga ko‘ra, Ali al-Qushchi o‘zidan so‘ng matematika, astronomiya va tilshunoslikka doir 30 ga yaqin risola qoldirganligi ma’lum. Ular orasida 1425 yil Samarqandda yozilgan “Risola fi-al-hisob” (Arifmetika bo‘yicha risola) ham bor. Asar uch qismdan iborat: hisob tizimi, oltmish tizimlik hisob va muhandislik faoliyati.
Boshqa muhim asari astronomiyaga bag‘ishlangan “Risolai kusur” (Kasr risolasi), arifmetika, algebra, geometriya va trigonometriya masalalariga oid “Risola al- Muhammadiya fi al-hisob” (Muhammadning arifmetika bo‘yicha risolasi), “Risola fi xalli al-shakl al-hilal” (Yarim oy shaklini o‘lchash risolasi), “Sharhi miftox al-ulumi Taftazani” (Tafnaziyning “Fanlar kaliti” asariga sharh) kabilar bo‘lib, ularda Samarqandning astronomiya maktabi olimlarining izlanishlari va yutuqlari o‘z aksini topgan.
Mazkur asarlarning qo‘l yozmalari hozirda Toshkent davlat sharqshunoslik instituti qoshidagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi ilmiy-tadqiqot qo‘l yozmalar markazi, Rossiya fanlar akademiyasining Sankt Peterburgdagi Sharqshunoslik instituti filiali, Rossiya Fanlar akademiyasi kutubxonasi, Britaniya muzeyi, Oksford universiteti kutubxonasi, Kembridj universiteti kutubxonasi, Berlin davlat kutubxonasi, Mashhaddagi imom Rizo memorial majmua kutubxonasi, Turkiyadagi Sofiya ayya kutubxonasi, Dushanbedagi Firdavsiy nomidagi milliy kutubxona va boshqa shu kabi turli kitob fondlari va kutubxonalarda saqlanib kelmoqda.
Yuqorida keltirib o‘tilgan risolalar nafaqat Movaraunnaxr, balki Ovrupa, Yaqin va O‘rta Sharq ilmiy davralarida juda ommabop bo‘lib, Ali al-Qushchi tomonidan ilgari surilgan tadqiqot yo‘nalishlarining kelajakdagi rivoji uchun asos bo‘lib xizmat qildi.
O‘zining astronomik ishlarida Ali Qushchi ma’lum tajribaga zid emasligini tahmin qilgan holda, Yer o‘z o‘qi atrofida sutka davomida aylanishini muhokama qilgan va mazkur muammoning yechimi uchun Aristotelning tabiiy falsafasidan foydalanishni rad etgan.
Shuningdek, Ali al Qushchi “Pi” raqamini 16 o‘nlik belgilargacha hisoblagan (ko‘pburchakning ikki tarafidan 27 juftni tashkil etgan va 3*228 burchakka ega ko‘pburchakgacha yetib borgan).
Ali Qushchidan 150 yil o‘tib, F.Viyet “Pi” sonini bor-yo‘g‘i 9 o‘nlik belgilar bilan hisoblab, ko‘pburchak tomonlari sonini 16 juftini hosil qiladi.
Ali Qushchidan 250 yil o‘tib, uning natijalari ilgarilab ketadi. 1615 yil Kyoln shahridan gollandiyalik matematik Ludolf van Seylen 32 ta to‘g‘ri belgini aniqlaydi.
Ali Qushchiga bir qator tilshunoslikka doir asarlar ham tegishli. U Ulug‘bekning elchisi sifatida Xitoyga safari chog‘ida “Xitoy haqida kitob”ni ham yozgan.

Алоуддин Али ибн Мухаммад ал-Кушчи
Али Кушчи (1403-1474) - среднеазиатский математик и астроном. Ученик Улугбека, ал-Каши и Кази-заде ар-Руми. После смерти последнего руководил Самаркандской обсерваторией, участвовал в завершении «Гурганского зиджа».
После гибели Улугбека ал-Кушчи уехал в Персию, а оттуда - в недавно взятый турками Константинополь, где поступил на службу к султану Мехмеду II. Здесь он познакомил византийских учёных с некоторыми открытиями самаркандской школы, в частности - с десятичными дробями. Ал-Кушчи организовал медресе при стамбульской мечети Айя София, в которую турки преобразовали византийский храм Св. Софии, где он воспитал целый ряд турецких ученых.
Ал-Кушчи написал «Трактат о науке арифметики» и «Трактат о науке астрономии», сыгравшие заметную роль в преподавании математики в странах Среднего и Ближнего Востока в XVI-XVII веках. Он написал комментарии к «Зиджи Гураган» Улугбека и «Лестнице небес» ал-Каши.
Несмотря на то, что в Константинополе ученый прожил всего лишь два года оставшейся жизни, этот отрезок времени был насыщен активной научной и образовательной деятельностью. В частности, будучи верным учеником Улугбека, Али аль-Кушчи сохранил его ценный труд «Зиджи Гураган» или «Зидж Улугбека» (Каталог звездного неба Улугбека), размножил его в многочисленных экземплярах, перевел на тюркский язык и написал к нему комментарии. Таким образом, впоследствии этот труд стал достоянием ученых Европы и Азии. В XVII веке польский астроном Ян Гевелий издает его в Европе.
Источники свидетельствуют, что Али аль-Кушчи оставил после себя около 30 трактатов по математике, астрономии, языкознанию. Среди них «Рисала фи аль-хисаб» (Трактат по арифметике), составленный в Самарканде в 1425 году. Он состоит из 3 частей: десятичной системы счисления, шестидесятичной системы счисления и инженерной деятельности.
Другими важными трудами являются «Рисолаи кусур» (Трактат о дроби), составленный в Самарканде в 1426 году, «Рисолаи аль-фатхия» (Трактат об открытии), посвященный астрономии, «Рисола аль- Мухаммадийа фи аль-хисоб» (Трактат Мухаммеда по арифметике), посвященный вопросам арифметики, алгебры, геометрии и тригонометрии, «Рисола фи халли аль-шакл аль-хилал» (Трактат  по измерению формы полумесяца), «Шархи мифтох аль-улуми Тафтазани» (Комментарий к произведению Тафтазани «Ключ к наукам»), «Рисола дар илми хайъат» (Трактат по астрономии), в котором нашли отражение исследования и успехи ученых самаркандской школы астрономии и другие.
Рукописи этих трудов хранятся ныне в различных книжных фондах и библиотеках, в числе которых Научно-исследовательский центр рукописи Востока имени Абу Райхана Беруни при Ташкентском государственном институте востоковедения, Научная библиотека Санкт-Петербургского филиала Института востоковедения Российской академии наук, Библиотека Российской академии наук, Британский музей, Библиотека Оксфордского университета, Библиотека Кембриджского университета, Берлинская государственная библиотека, Библиотека мемориального комплекса имама Риза в Мешхеде, Библиотека Айя София в Турции, Национальная библиотека имени Фирдоуси в Душанбе и другие.
Вышеперечисленные трактаты были широко известны в научных кругах не только Мавераннахра, но и Европы, Ближнего и Среднего Востока и послужили основой для  дальнейшего развития выдвинутых Али аль-Кушчи исследовательских направлений.
В своих астрономических работах ал-Кушчи обсуждал возможность суточного вращения Земли вокруг своей оси, полагая, что она не противоречит данным опыта и отвергая использование натурфилософии Аристотеля для решения этой проблемы.
Также Али ал-Кушчи вычислил число "Пи" с точностью до 16 десятичных знаков (он сделал 27 удвоений числа сторон многоугольников и дошёл до многоугольника, имеющего 3*228 углов).
Спустя 150 лет после Али ал-Кушчи, Ф. Виет вычислит "Пи" всего с 9-ю десятичными знаками, сделав 16 удвоений числа сторон многоугольников.
И только через 250 лет после Али ал-Кушчи его результат будет превзойдён. В 1615 году голландский математик из Кёльна Лудольф ван Цейлен - нашёл 32 правильных знака.
Ал-Кушчи принадлежит ряд трудов по языкознанию. Он написал также «Книгу о Китае», куда он путешествовал в качестве посла Улугбека.
Али Кушчи умер 16 декабря 1474 года в Стамбуле. Он был похоронен на кладбище при мечети Айюба в Стамбуле. У входа в мечеть на мраморной плите выгравирована надпись: «Али Кушчи - человек науки".