Tavallud topgan sana: 1169 yil
Ala ad-Din Muhammad II (fors. علاءالدين محمد‎ — Ala al-Din Muhammad, to‘liq ismi — Ala ad-Duniya va-d-Din Abu-l-Fatx Muhammad ibn Tekesh) (1169—1220) — 1220-1220 yillar Xorazm shohi. Gurganja (Ko‘hna Urganch) poytaxti bilan ulkan saltanatni otasidan meros qilib olgan, Xorazmshoh Tekeshning kichik o‘g‘li.
Muhammad II ning hukmronligi Guridlar bilan bo‘lib o‘tgan jangdan so‘ng boshlangan. Guridlar Nashapurni egallagan va Hirotga yuborilgan xorazmshohning ukasini tutqinlikka olib, Abiverd, Seraxs, Nisoni deyarli jangsiz egallagan. Muhammadning jangchilari Hirotni qamal qilib, bir oy davomida qo‘shin mudofaasini yorib kirishga harakat qildilar. Xorazmshoh badalni olganidan so‘nggina qamalni olib tashlaydi. Bu vaqtda Guridlar hukmdoriga yordamga Hindistondan akasi — Shixab ad-Dinning qo‘shini yetib keladi. Ko‘p qon to‘kilganidan so‘ng xorazmshohlar chekinishga majbur bo‘lishadi. Chekinayotgan Muhammad II ni ta’qib qilib, Shixan ad-Din Xorazm poytaxti Gurganjni o‘rab oladi. Bu vaqt shahar mudofaasi uchun qipchoq xonlarining qizlaridan biri - shohning onasi Turkan xotun javobgar bo‘lgan. Qoraxitoylar ko‘magi ostida Muhammad Guridlarni Xorazmdan tashqariga chiqarib, tinchlik sulhini tuzishga muvaffaq bo‘ladi, lekin urushni to‘xtata olmaydi. 1206 yil Shixab ad-Dinning o‘limidan so‘nggina ushbu xatar ortda qoladi. Guridlar davlati bo‘laklarga bo‘linib, Xorazm qaramog‘iga o‘tib ketadi.
Guridlar ustigan g‘alaba qozongandan so‘ng Muhammad qoraxitoylar bilan jangga tayyorlana boshlaydi. Birinchi jangdayoq, qoraxitoylar Xuroson va Samarqand hukmdorini o‘zlariga og‘dirgan holda xorazmshohning qo‘shinini tor-mor qiladi, bundan so‘ng Muhammad bir muncha vaqtga ko‘zdan g‘oyib bo‘ladi. 1208 yilning bahoriga kelibgina Muhammad Xorazmga qaytadi. O‘z davlatini mustahkamlab, qoraxitoylar bilan hal qiluvchi jangga tayyorgarlik ko‘rarkan, xorazmshohni xaloskor deb qabul qilgan qoraxitoy davlatining musulmon xalqiga tayanadi. 1210 yilning sentyabr oyida Ilamish hamda Sirdaryo tekisliklarida bo‘lib o‘tgan jangda qoraxitoylar mag‘lubiyatga yuzlanishadi. Musulmonlar olamida Muhammadning g‘alabasi islomning “g‘ayridinlar” ustidan g‘alabasi sifatida qabul qilinib, xorazmshohning obro‘si ko‘klarga ko‘tarilgan. Rasmiy hujjatlarda Muhammadni “Ikkinchi Iskandar” va “Sanjar sulton”, deya sharaflashgan. Uning uzugida “Ollohning Yerdagi soyasi” yozuvi paydo bo‘lgan — bu saljuqiy hukmdorlarining asosiy bir unvonidir.
1212 yilda Samarqandda xalq g‘alayoni ko‘tarildi. Bu holat Muhammad tomonidan shafqatsiz bostirilgan, shundan so‘ng bu shaharni u poytaxt etib tayinlashga qaror qiladi. 1215 yilga kelib uning xorazmshohlik hukmronligi Xorazmning o‘ziga, Movarounnahr, Janubiy Turkmaniston, Afg‘oniston, Eron, Ozarbayjon va boshqa hududlarga tarqalgan. 1217 yil nafaqat dunyo, balki diniy olam hukmdori bo‘lish istagida Muhammad musulmonlar olamining diniy markazi hisoblanmish Bog‘dod shahriga yurish boshlaydi. Biroq, yurish vaqti uning jangchilari qor ko‘chkisi ostida qolib ketib, halok bo‘lishadi. Muhammad o‘z rejalaridan voz kechib, Samarqandga qaytishiga to‘g‘ri keladi.
1218 yil Chingizxon sharqdagi raqiblariga qarshi jang boshlash hamda o‘zaro savdo-sotiq hamkorlik takliflari bilan elchilarini Muhammadning oldiga yuboradi. Ammo, o‘z rejasida u xorazmshohlar davlatiga ega chiqishni ko‘zda tutgan. Xorazmshoh mazkur kelishuvdan bosh tortadi va O‘tror hukmdori Inalchuk Qayir-xonning taklifi bilan elchi-savdogar va yuz nafar mo‘g‘ul ofitser-josuslarni qatl ettiradi. Chingizxon Qayir xondan to‘lov pulini talab qiladi, lekin Muhammad unga javoban, Xorazm chegaralariga yaqinlashib, xorazmshohlar jangchilari bilan to‘qnashgan Subedey-bagatur va Toxuchar-noyon boshchiligidagi mo‘g‘ul askarlarini yana qatl ettiradi. Muhammadning o‘g‘li Jalol ad-Din boshchiligidagi Xorazm jangchilarining o‘ng qanoti o‘z bo‘lagini muvaffaqqiyatli himoya qilib, qo‘shinning markaziy hamda chap qanotiga ham yordam berishga musharraf bo‘ladi. Kechka borib, jangda ikki qarama-qarshi taraf ham biror natijaga erishmaydi. Kechqurun mo‘g‘ullar gulxanlarni yoqib, jang maydonini tark etishadi. 1219 yil bahorida Chingizxon Xitoyni zabt etishni yakunlamay, 200 ming kishilik qo‘shinini Xorazmga yuboradi.
1219 yil Chingizxonning qo‘shini Xorazmga kirib borishi bilan Muhammad II hal qiluvchi jangni amalga oshirishga jur’at qila olmaydi. Butun davlatning shahar va qal’alari bo‘ylab tarqalgan guruhlarga bo‘lingan qo‘shinlarini tashlab chiqib ketadi. Mo‘g‘ullarning shiddatli hujumidan so‘ng birin-ketin O‘tror, Xo‘jakent, Toshkent (Choch), Buxoro, Samarqand, Balx, Marv, Nishopur, Hirot, Urgachn va Xorazmning boshqa yirik shaharlari yengiladi. Xorazmliklarning o‘zi ma’lum qilishicha, ular vayrongarchilikka yo‘liqishgan, aholisi esa - yoppasiga (manbalarga ko‘ra, Urganchda 500 ming kishi, Hirotda 200 ming kishi, Marvda 500 ming kishining o‘limi qayd qilingan) o‘ldirilgan. Xorazmshoh avvaliga, qolgan qo‘shini bilan Forsga chekingan, keyin Kaspiyosti viloyatiga kichik lashkarlar bo‘linmasi bilan qochgan.

Ала ад-Дин Мухаммед II
Ала ад-Дин Мухаммед II (полное имя — Ала ад-Дуния ва-д-Дин Абу-л-Фатх Мухаммад ибн Текеш) (1169—1220) — шах Хорезма в 1200—1220 гг. Младший сын хорезмшаха Текеша, от которого унаследовал огромную империю со столицей в Гургандже.
Правление Мухаммеда II началось с войны с Гуридами, которые захватили крупный город Мерв, почти без боя заняли Абиверд, Серахс и Нису, взяли Нишапур и пленили брата хорезмшаха, которого отправили в Герат. Осадив Герат, войска Мухаммеда в течение месяца пытались прорвать его оборону. Лишь после получения откупа хорезмшах снял осаду. К этому времени на помощь правителю Гуридов из Индии подошли войска его брата — Шихаб ад-Дина. После достаточно кровопролитной битвы хорезмийцам пришлось отступить. Преследуя отступающие войска Мухаммеда II, Шихаб ад-Дин окружил хорезмийскую столицу Гургандж, обороной которой руководила мать шаха — царица Теркен-хатун, дочь одного из ханов кипчаков. При поддержке каракитаев Мухаммеду удалось вытеснить Гуридов за пределы Хорезма и заключить мир, однако они не оставляли попыток развязать войну. Только после убийства Шихаб ад-Дина в 1206 году эта опасность исчезла. Гуридское государство распалось на части, которые вскоре попали в зависимость от Хорезма.
После победы над Гуридами Мухаммед стал готовиться к войне с каракитаями. Но в первом же сражении каракитаи, подкупившие правителей Хорасана и Самарканда, разгромили армию хорезмшаха, после чего Мухаммед на некоторое время пропал из поля зрения своих приближенных. Только весной 1208 года Мухаммед вернулся в Хорезм. Укрепив своё государство, он приступил к решительной борьбе с каракитаями, опираясь при этом на поддержку мусульман каракитайского государства, воспринимавших его как освободителя. В сентябре 1210 при битве на равнине Иламиш за Сырдарьей каракитайские войска потерпели поражение. В мусульманском мире победа Мухаммеда была расценена как победа ислама над «неверными» и тем самым значительно вырос авторитет хорезмшаха. В официальных документах Мухаммеда стали именовать «вторым Искандером» и «султаном Санджаром». На его перстне появилась надпись «тень Аллаха на земле» — один из главных титулов сельджукских государей.
В 1212 году в Самарканде вспыхнуло восстание. Оно было жестоко подавлено Мухаммедом, после чего он решил сделать этот город своей столицей. К 1215 году его власть хорезмшаха распространилась на сам Хорезм, на Мавераннахр, Южный Туркменистан, Афганистан, Иран, Азербайджан, а также другие территории. В 1217 году Мухаммед отправился в поход на Багдад, один из духовных центров мусульманского мира, желая стать не только светским, но и духовным властителем. Однако при переходе горного перевала его войска попали в снегопад и понесли значительные потери. Мухаммеду пришлось отказаться от своих планов и вернуться в Самарканд.
В 1218 году Чингисхан отправил к Мухаммеду посольство с предложением заключить союз для совместной борьбы с конкурентами на востоке и взаимовыгодной торговли. Однако, на самом деле он вынашивал планы завоевания государства Хорезмшахов. Хорезмшах отказался идти на сделку с «неверными» и по предложению правителя Отрара Иналчука Кайыр-хана казнил послов-купцов, и сто монгольских офицеров-шпионов. Чингисхан потребовал выдачи Кайыр-хана, но в ответ Мухаммед вновь казнил одного из участников следующего монгольского посольства. После победы над Кучлуком монгольское войско во главе с Субэдэй-багатуром и Тохучар-нойоном приблизилось к границам Хорезма и столкнулось с войсками хорезмшаха. Правое крыло хорезмского войска под командованием сына Мухаммеда Джелал ад-Дина добилось успеха на своём фланге и помогло центру и левому крылу своего войска. К наступлению темноты ни одна из сторон не добилась решающих результатов. Ночью монголы разожгли костры и покинули место битвы. Весной 1219 года, не окончив завоевания Китая, Чингисхан отправил 200-тысячную армию в Хорезм.
В 1219 году при наступлении войск Чингисхана на Хорезм Мухаммед II не решился дать генеральное сражение, оставив свою армию разбросанной отдельными отрядами по городам и крепостям всего государства. Один за другим под натиском монголов пали Отрар, Ходжент, Ташкент (Чач), Бухара, Самарканд, Балх, Мерв, Нишапур, Герат, Ургенч и остальные крупные хорезмские города. По свидетельству самих хорезмийцев, все они были подвергнуты разрушению, а их жители — поголовно убиты (источники сообщают о гибели 500 тысяч чел. в Ургенче, 200 тысяч в Герате, 500 тыс. чел. в Мерве). Хорезмшах с остатками армии вначале отступил в свои персидские владения, после чего бежал с небольшим отрядом в прикаспийскую область.
Умер в 1220 году на островах Абескуна на Каспийском море, скрываясь от преследования отрядами Чингизхана.