Yo'nalishlar: Faylasuflar, Dinshunos va ma’rifatparvarlar
Abu Abdulloh Muhammad ibn Umar ibn al-Husayn tahallusi bilan mashhur bo‘lgan Fahriddin Roziy 1148 yilda Rey shahrida tug‘ilgan. O‘zining moddiy ahvoli bir muncha tang bo‘lmaganligi sababli butun umri ilm izlash bilan Markaziy Osiyo, Eron va turli shaharlarda o‘tib, u yerda u olimlar, shoirlar, faylasuflar, davlat arboblari bilan tanishgan. Hayotining eng muhim pallalari Markaziy Osiyoning yirik markazlari hisoblanmish Buxoro, Samarqand, Xorazmda o‘tgan. Buxoroda u falsafiy fanlarni chuqur o‘rganadi va ilmiy muhokamalarda ishtirok etadi, Xorazmshoh saroyida uch yil xizmat qiladi. U o‘z davrining har sohada yetuk olimi bo‘lgan. Umrining so‘nggi yillari Hirotda o‘tgan va 1210 yili shu shaharda vafot etgan.
Asosiy ilmiy ishlari
Faxriddin Roziy 146 ta ilmiy ish muallifi bo‘lib, ular Islom falsafasining turli muammolariga bag‘ishlangan. Jumladan:
• “Ilm majolisi” (Jami al-ulum”)
• “Ar-Risola al-kamoliya fi al-haqoyiq al-ilohiya” (“Ilohiyot va metafizika ilmiy asari”).
• “Sharh al-ishorat va at-tanbehot” (“Ibn Sinoning kitobiga sharh “Ko‘rsatma va pand-nasihat”) - Mazkur ikki ilmiy ishda olimning hayotga bo‘lgan nuqtai-nazari va falsafiy qarashlari bayon qilingan.
• “Tahsil al-xaq” (“Haqiqatni anglash haqida ilmiy asar”)
• “Nihoyat al-uqul” (“Tafakkur chegaralari”)
• “Risala fi an-nafs” (“Ruh haqida risola”) - ushbu uchta ilmiy asarda olim anglash hamda mantiq nazariyasini ochib bergan.
• “Ilm al-axloq” (“Ahloq haqida fan”) - asar uchta falsafa amaliyoti fanining biriga bag‘ishlangan bo‘lib, unda sharq falsafasi hamda olim yashagan davr doirasi asosida mazkur masalaga bo‘lgan qarash ko‘tarilgan.
Jahon falsafa faniga qo‘shgan hissasi
Fahriddin Roziy fanlar rivoji muammolariga bo‘lgan munosabatni takomillashtirgan. Bunda u qadimiy yunon mutafakkirlari ta’limotiga asoslangan va al-Qindiy, Zokiriy, Roziy, Ibn Sino kabi olimlarning nuqtai-nazarini kuchaytirgan. U o‘z oldiga nafaqat bir qancha muhim va dolzarb savollarga javob topishni, balki ularni haqiqat bilan bog‘lashni ham maqsad qilgan. Roziy ilk bor o‘z tasnifiga 61 ta fanni kiritib, har birining mohiyatini yoritgan. Fahridin Roziy avvalam bor, har tomonlama islomni o‘rganuvchi ilmlarni ko‘rib chiqqan. So‘ngra, tabiiy fanlarni hamda siyosat va binokorlikni o‘z ichiga oluvchi nazariy va amaliy falsafani o‘rganib chiqqan. Barcha fanlarni muallif uch jihatdan ko‘rib chiqqan: tashqi, murakkabligi, tadqiqot kabi jihatlar. Ularning har biri o‘z o‘rnida uch qismga ajraladi. Shu bilan birga ar-Roziy ilmni batafsil o‘rganib, dinda uning o‘rnini aniqlashga harakat qilgan. O‘zining tasnifi so‘nggida u shohmot ilmini alohida ravishda ajratgan. Aytish joizki, ilm bilan shug‘ullanuvchi boshqa tasnifchilarda bunday jihat uchramaydi
Dunyo tan olishi
Ar-Roziyning falsafiy qarashlari undan keyingi olimlarga katta ta’sir ko‘rsatib, arab, rus, o‘zbek, fors va tojik kabi yangi davr olimlari tomonidan ham o‘rganib kelinmoqda.

Дата смерти: 1210 год
Абу Абдаллах Мухаммад ибн Умар ибн ал-Хусейн, известный под псевдонимом Фахриддин Рази, родился 1148 году в городе Рее. Из-за неблагоприятных материальных условий и в поисках знаний он всю свою жизнь провел в исканиях, побывал в различных городах Центральной Азии и Ирана, где встречался с учеными, поэтами, философами, государственными деятелями. Значительную часть своей жизни он провел в крупных культурных центрах Центральной Азии – Бухаре, Самарканде, Хорезме. В Бухаре он изучал философские науки, принимал участие в научных спорах, при дворе Хорезмшахов в течение трех лет служил придворным ученым. Он был разносторонне образованным человеком своей эпохи. Последние годы своей жизни провел в Герате, где и умер в 1210 году.
Фахриддин Рази является автором 146 трудов, которые посвящены различным проблемам исламской философии. Они излагают как отдельные проблемы, так и комментарии в трудах своих предшественников. В их число входят:
• “Собрание наук” (“Джами ал-улум”)
• “Ар-Рисала ал-камолия фи ал-хакоик ал-илохия” (“Трактат по теологии и метафизике”).
• “Шарх ал-ишорот ва ат-танбехот” (“Комментарии к книге Ибн Сины “Указания и наставления”) – в этих двух трудах изложена позиция и философское видение вопроса о бытии ученого.
• “Таҳсил ал-хақ” (“Трактат о постижении истины”)
• “Ниҳоят ал-уқул” (“Пределы разума”)
• “Рисала фи ан-нафс” (“Трактат о душе”) – в этих трех трудах ученого раскрыт его подхот к пониманию теории познания и логики.
• “Илм ал-ахлоқ” (“Наука об этике”) – данный труд посвящен одной из трех наук практической философии, где изложено видение данного вопроса ученым, на основе достижений восточной философии и применительно ко времени самого ученого.
Особо следует отметить его труд “Собрание наук”, в котором в обстоятельной и наиболее полной форме изложены его взгляды по различным философским проблемам. Среди них особое внимание заслуживает его подход к решению проблем классификации наук.
Вклад в мировую науку по философии
Фахриддин Рази развил подход к проблемам развития наук, где он опирался на учение древнегреческих мыслителей и развил позиции ал-Кинди, Закарии Рази, Ибн Сины. Он ставил перед собой цель – не только ответить на ряд важных и актуальных вопросов, но и увязать их с действительностью. Он впервые ввел в свою классификацию 61 науку и раскрыл значение каждую из них. Фахриддин ар-Рази в первую очередь рассматривал науки, изучающие различных сторон ислама. Затем ар-Рази рассматривает теоретическую и практическую философию, куда входят естественные науки, а также этика, политика и домострой. Все науки автор рассматривал в трех аспектах: по внешним основам, по сложности и трудности, по исследованию. Каждый из них, в свою очередь, делится на три части. Тем самым ар-Рази старается более детально рассмотреть науку и определить ее роль в познании религии. Отдельно, в конце своей классификации он выделяет науку о шахматах, что не встречается ни у одного из ученых, занимавшихся классификацией наук.
Философские воззрения оказали большое влияние на последующих ученых и в новое время стали объектом исследования: арабскими, русскими, узбекскими, иранским, таджикским учеными.