Tavallud topgan sana: 25 yanvar 1934 yil
O‘lmas Umarbekov – o‘zbek yozuvchisi. “Hayot abadiy” (1964), “Bolgar qo‘shiqlari” (1966), “Ko‘prik” (1968) kabi hikoyalar to‘plami, “Sevgilim” (1963), “Yoz yomg‘iri” (1973), “Damir Usmonovning ikki bahori” (1978) kabi qissalar, “Odam bo‘lish qiyin” (1969, 1972-yil tarjima qilingan) romani muallifi. Shuningdek, sahna asarlar yozgan.
O‘lmas – Kamol Rahimbekovich Umarbekov 1934-yil Toshkentda tavallud topgan. Toshkent Davlat universitetining filologiya fakulteti jurnalistika bo‘limini tamomlagan, televideniye va radio eshittirish qo‘mitasida ishlagan.
1956-yildan bosmada ko‘rina boshlagan, ilk hikoyalar to‘plami 1959-yil nashrdan chiqqan. “Kimning g‘ami yo‘q”, “Sevgilim” kabi hikoya va qissalar jamlangan bir necha to‘plamlar, “Odam bo‘lish qiyin” romani muallifi.
O‘lmas Umarbekov bolgar yozuvchilarning asarlarini tarjima qilish bilan ham shug‘ullangan, uning bir qator asarlari rus, ukrain va boshqa tillarga tarjima qilingan, uning – “Yigit va qiz”, “Asosiy kun”, “O‘zgalarni deb”, “Ikki soldat haqida qissa” ssenariylari asosida badiiy filmlar suratga olingan. “Odam bo‘lish qiyin” romani O‘zbekiston yoshlar tashkilotining mukofotiga, “Ikki soldat haqida qissa” filmi Hamza nomidagi Respublika Davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan.
1974-yildan “O‘zbekfilm” kinostudiyasi direktori, O‘zbekiston kinematografiyachilar boshqarma uyushmasi kotibi. Uning asarlari o‘zbek xalqining madaniyati va an’analari bilan tanishtiradi.
Tavalludining 50-yilligi munosabati bilan “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi” unvoni bilan taqdirlangan. 1992-yil “O‘zbekiston xalq yozuvchisi” unvoniga munosib topilgan.

День рождения: 25 Января 1934 год
Ульмас Умарбеков -узбекский писатель. Автор сборников рассказов «Жизнь вечна» (1964), «Болгарские песни» (1966), «Мост» (1968); повестей «Любимая» (1963), «Летний дождь» (1973), «Две весны Дамира Усманова» (1978); романа «Человеком быть – это трудно» (1969, перевод – «Зеленая звезда», 1972). Также автор пьес.
Ульмас-Камал Рахимбекович Умарбеков родился в 1934 году в Ташкенте. Окончил отделение журналистики филологического факультета Ташкентского государственного университета, работал в комитете по телевидению и радиовещанию.
Печататься начал в 1956 году, первый сборник рассказов издан в 1959 году. Автор нескольких сборников рассказов и повестей – “У кого нет забот”, “Любимая”, романа “Трудно быть человеком”.
Плодотворно работал в области драматургии: его пьесы «Течет вода», «Комиссия», «Неоплаченный долг», они шли в театрах республики.
Ульмас Умарбеков занимался переводами болгарских писателей, ряд его произведений переведены на русский язык, украинский язык и другие, по его сценариям сняты художественные фильмы “Парень и девушка”, “Главный день”, “Ради других, ”Повесть о двух солдатах”.
Ульмас Рахимбекович Умарбеков удостоен премии за роман “Трудно быть человеком” и премии имени Хамзы за фильм “Повесть о двух солдатах”.
С 1974 года – директор киностудии “Узбекфильм”, Секретарь правления Союза кинематографистов Узбекистана.