Tavallud topgan sana: 1805 yil
Abdu Jamol (laqabi - Usto Qo‘ri) 1805 yilda Qo‘qon xonligidagi Rishtonda kulolchilar oilasida tavallud topdi. XIX asr oxirida vafot etdi.
Abdu Jamol XIX asr Rishton tumanidagi mashhur kulol. Akasi Abdu Jalol (Usto Jalil) bilan Qoshg‘ar, Eronda maxsus loy-chinni yasash sirlarini o‘zlashtirib, Rishtonda qadimiy yo‘qolib borgan texnikani qayta tiklashdi. Bundan tashqari shogirdi Abdullo Kulol (Kali Abdullo) ga ham chinni yasash sirlarini o‘rgatishgan. Abdu Jamol - buyuk kulol -Usta oqsoqol Farg‘ona vodiysi barcha kulolchilari uchun ustozdir.
Tirik misol sifatida Qo‘qon xonligi Xudoyorxon buyrug‘i bilan barpo etilgan rishtonlik kulolchilar tomonidan barpo etilgan XIX asr - O‘rda saroyi hisoblanadi. Saroyning qurilishi 1863-1870 yillarda 16 ming ishchi yordamida bunyod etilgan. Saroyning fasad-ko‘rinishi aka-ukalar Abdu Jalol (Usto Jalil), Abdu Jamil (Usto Qo’ri) va Abdulla Kulol (Kali Abdullo) o‘zlarining shogirdlari bilan 1873 yilda yakunlashgan.
Yangi keramik bezak berish usuli yaratishda, rishtonlik kulolchilar nafaqat bezaklarni yaratish malakasini balki maxsus loy tayyorlash texnologiyasini ham kulolchilikka olib kirishgan. Asosan bu rangli g‘ishtlar turli ko‘rinishdagi: rombli, to‘rtburchak, yulduzchali ko‘rinishida. 10 tadan kalligrafik yozuvlar, oq g‘isht yordamida kufi yozuvi yurgazilishi o‘z go‘zalligi bilan judayam katta mashhurlikka erishgan.
Xudoyorxon aka-ukalar Abdu Jamil (Usto Qo’ri), Abdu Jalol (Usto Jalil) va Abdulla Kulol (Kali Abdullo) larning mehnatini yuqori baholab, nafaqat moddiy rag‘batlantirgan balki saroyning janubiy fasadiga kufiycha yozuvda: “Bu toshlarni Behzod ijodiga monand ijod namunalari bezatib turibdi”. Ushbu yozuvlardan ham ko‘rinib turibdiki rishtonlik kulollar Xudoyor xon bilan bir qatorda O‘rta Osiyo tarixiga yozildilar.

День рождения: 1805 год
Абду Джамил (прозвище — Усто Кури) родился в 1805 году в Риштане (Кокандское ханство) в семье потомственного гончара, там же и умер в конце XIX века.
Абду Джамил — знаменитый гончар Риштана XIX века. Совместно с братом Абду Джалолом (Усто Джалил), обучился технике производства фаянса-чинни в Кашгаре и Иране и не только восстановил в Риштане эту древнюю утраченную технологию, но и обучил ей многих мастеров. Передал рецепт изготовления посуды чинни ученику Абдулле Кулолу (Кали Абдулло). Абду Джамил — великий мастер, аксакал Усто (Учитель) для всех гончаров Ферганской долины.
Живым примером работы риштанских гончаров является архитектурный памятник XIX века дворец — Урда, пристанище Кокандского правителя Худояр-хана. Строительство дворца, где работали более 16 тысяч человек, велось с 1863 по 1870 год. Оформление фасада изразцовыми облицовками было поручено братьям Абду Джалолу (Усто Джалил), Абду Джамилу (Усто Кури) и Абдулле Кулолу (Кали Абдулло), которые со своими учениками были главными мастерами при облицовке дворца и закончили эту работу в 1873 году.
Для создания общего художественного эффекта керамического декора, риштанские мастера использовали не только свое мастерство, но и привезли особую, обладающую высоким технологическим качеством, глину. Дворец богат образцами мастерства риштанских керамистов. В основном это мозаика из цветных глазурованных плиток, различных по форме — продолговатых, квадратных, ромбовидных и в виде звезд. Удивительную красоту придают оформлению десять каллиграфических надписей, куфический шрифт которых выложен белыми плитками по сочному ультрамариновому фону. Значительное место занимают и майоликовые глазурованные плитки с нанесенными на них растительными узорами.
Худояр-хан высоко оценил работу Абду Джамила, (Усто Кури), Абду Джалола, (Усто Джалил) и Абдулла Кулола (Кали Абдулло). Помимо материального вознаграждения, по его указанию, на южном крыле фасада дворца были отражены слова куфической надписи: «Художник, искусство которого подобно искусству Бехзада, украсил каменные плиты», которые были посвящены риштанским мастерам. Тем самым, они вошли в историю Средней Азии, наравне с Худояр-ханом и Дворцом-Урдой
Произведения Абду Джамила (Усто Кури) находятся в коллекции Государственного музея искусств Узбекистана.