Tug'ilgan joy:Turkmaniston
1857 yilda, boshqa ma'lumotlarga ko‘ra 1862 yilda tug‘ilgan. Otasi Hojiboy junaydlar naslidan, turkman qabilasi bo‘lmish yomudlarning nufuzli, badavlat kishilaridan bo‘lgan. Muhammad Qurbonning o‘zi esa savodsiz bo‘lishiga qaramay, nufuzli kishilardan bo‘lgan, zero u ovul qozisi, keyin suv taqsimlovchisi, ya’ni mirobi bo‘lgan. 1912 yil boshlarida Qoraqum cho‘llaridan o‘tuvchi karvonlarni o‘g‘irlovchi qaroqchilar guruhini boshqargan va “sardor” (fors tilidan boshqaruvchi, boshliq) laqabini olgan. 1912-1913 yillarda Xiva xoni Asfandiyorxon turkman Taxta tumaniga qarshilik harakati bilan borganda, o‘zini-o‘zi himoya qilishiga to‘g‘ri kelgan. Qasos o‘rnida Toshhovuz va Ilyalin bekliklaridagi o‘zbek qishloqlarini tunagan. 1915-1916 yillar yomud nasliga tegishli ushoq va o‘rsoqchilar ko‘magida Xiva xoniga qarshi partizanlar urushini yo‘lga qo‘yadi. O‘z o‘rnida xonni Rossiya ham qo‘llab-quvvatlagan va yordam o‘rnida ekspeditsiya guruhini yuborgan. Partizanlik harakati barbod bo‘lgach, 1916 yoki 1917 yil Afg‘onistonga qochib ketadi.
1917 yil sentyabr oyida islohotlar va xonliklar hokimiyati cheklanishi uchun kurashgan yosh xivaliklar hukumati ag‘darilishi bilan Muhammad Qurbon Sardor Xivaga keladi. Avvallari adovatda yashagan turkman qabilalari o‘rtasidagi aloqalarni tiklab, polkovnik Zaytsev bilan yaqin munosabatlarni yo‘lga qo‘ygan va xonlikdagi eng nufuzli kishilardan biriga aylangan. 1918 yil yanvar oyida Xiva hukmdori Asfandiyorxon Muhammad Qurbonni xonlikning qurolli kuchlari qo‘mondoni etib tayinlaydi va unga “Sardorkarim” (olijanob boshliq) unvonini beradi. Zaytsev qo‘shinining Xivadan ketishi bilan Boshkentni bolshevik va chap inqilobchilardan himoya qilish uchun Junaydxon qo‘shini 1600 ga yaqin chavandozni yengib, xonlikdagi bosh harbiy kuchga aylanadi.
Bu voqyealar bilan birga Junaydxon Turkiston sovet respublikasiga qarshi urushga tayyorgarlik ko‘radi. 20 sentyabr kuni u o‘zining va’dasiga qaramay, Yangi Urganch shahrini bosib oladi, 50 ta rus ishchilar oilasini hibsga olib, shaharni talon-taroj qiladi.
1919 yil 4 aprel kuni Taxta qal’asida (hozirgi Go‘ro‘g‘li) ikki kunlik muzokaradan so‘ng Muhammad Qurbon tinchlik shartnomasini imzolaydi va may oyida Xiva xoni Said Abdulla tomonidan tasdiqlanadi. Shartnomaga asosan, tomonlar harbiy harakatlarni to‘xtatishadi, Turkiston hokimiyati esa Xivaning mustaqilligini tan oladi.
Tinchlik shartnomasiga qaramay, Junaydxon Turkistoni bilan urushga chek qo‘ygisi yo‘q edi. 1919 yil iyun oyida u sovetga qarshi qo‘zg‘olon ko‘targan Amudaryo qo‘shiniga Ural qozoqlariga va qoraqalpoqlariga harbiy yordam beradi.
1920 yil sentyabr oyida Junaydxon mingdan ortiq kishilik qo‘shinni to‘plab, Xorazm Xalq Sovet Respublikasiga yurish qiladi va tez fursatda Qo‘ng‘irotni bosib olib, Nukusni o‘rab oladi. 1921 yil noyabr oyida Junaydxon Xorazm Sovet Xalq respublikasi hokimiyati bilan “hamjihatlik kelishuv shartnomasi”ni tuzadi. Shunga qaramay, 1922 yil aprelning o‘zidayoq u Porsu shahrini bosib olib, yana urush boshlaydi. Lekin Turkiston milliy ozodlik harakati orasida Junaydxonga qarshi g‘alayon ko‘tariladi. 15 may kuni Junaydxon askarlarining bir qismi 3-chegara shtabi bilan muzokaralar olib boradi, 16 may kuni esa 150 nafar Turkiston milliy ozodlik harakati Qorasoch chegarasida sovet hukumatiga o‘zlarini topshirishadi. Bundan so‘ng, boshida minglab askarga ega qo‘shinidan 120 ta chavandoz qoladi va Muhammad Qurbon Eronga qochadi.
1933 yil 11 aprel kuni Nafas-Qo‘ydan 20 km. janubidagi qishloqda qo‘rboshi D. Murtuga Erondan Junaydxon yuborgan qurol-aslahalar karvoni qo‘lga olinadi. 1933 yil yanvardan sentyabrgacha sovet chegarasiga Eron hamda Afg‘oniston qurolli kuchlari 60 ta hujum uyushtirishadi.

День рождения: 1857 год
Джунаид-хан Мухаммед-Курбан Сердар (1857— 1938) — один из руководителей борьбы с советской властью в Хорезме и Туркмении.
Родился в 1857, по другим данным в 1862 году. Отец — Ходжи-бай, авторитет туркменского племени йомуд из рода джунаид, зажиточный человек. Сам Мухаммед-Курбан, несмотря на свою неграмотность, также пользовался авторитетом, что позволило ему стать вначале кази (судьёй) аула, затем распорядителем воды (мирабом). В начале 1912 года возглавил отряд разбойников, грабивший караваны в пустыне Каракумы, получив прозвище «сердар» (от перс. «سردار»‎ — «глава; руководитель; начальник»). В 1912—1913 годах, когда хивинский хан Асфандияр-хан предпринял карательный поход на туркмен Тахтинского района, стал одним из руководителей сопротивления. В отместку разграбил узбекские кишлаки в Ташаузском и Ильялинском бекствах. В 1915—1916 годах вёл партизанскую войну против Хивинского хана, имея поддержку от йомудских родов ушак и орсукчи, а также части туркменского духовенства. В свою очередь хана поддерживала Россия, приславшая ему на помощь экспедиционный отряд. После разгрома партизанского движения в 1916 или в 1917 году сбежал в Афганистан.
В сентябре 1917 года после свержения правительства младохивинцев, выступавших за реформы и ограничение власти хана, Мухаммед-Курбан Сердар приезжает в Хиву. Объединив враждовавшие прежде туркменские племена и установив близкие отношения с полковником Зайцевым, он стал одним из самых влиятельных людей в ханстве. В январе 1918 года правитель Хивы Асфандияр-хан назначает Мухаммеда-Курбана командующим вооружёнными силами ханства, присвоив ему титул «сердар-карим» («благородный начальник»). После ухода из Хивы отряда Зайцева отбивать Ташкент от большевиков и левых эсеров, отряд Джунаид-хана, насчитывавший около 1600 всадников, становится главной военной силой в ханстве.
Одновременно с этим Джунаид-хан готовится к войне против Туркестанской советской республики. 20 сентября он, вопреки своим обещаниям, захватил и разграбил город Новоургенч, арестовав там 50 семей русских рабочих и служащих.
4 апреля 1919 года после двухдневных переговоров в своей ставке в крепости Тахта (ныне Гёроглы) Мухаммед-Курбан подписал мирный договор, который в мае был ратифицирован хивинским ханом Саид-Абдуллой. Согласно договору, стороны прекращали военные действия, а правительство Туркестана признавало независимость Хивы.
Несмотря на мирный договор Джунаид-хан не собирался прекращать войну с советским Туркестаном. В июне 1919 года он оказал военную помощь уральским казакам и каракалпакам, поднявшим антисоветское восстание в Амударьинском отделе.
В сентябре 1920 года Джунаид-хан, собрав отряд численностью более 1 тысячи человек, вторгается на территорию Хорезмской Народной Советской Республики. быстро захватив Кунград и осадив Нукус. В ноябре 1921 года Джунаид-хан заключает с правительством Хорезмской НСР «согласительный договор единения». Уже в апреле 1922 года он вновь начинает войну, захватив город Порсу. Но уже вскоре среди Туркестанского национального освободительного движения Джунаид-хана начинается брожение. 15 мая часть воинов Мухаммеда-Курбана начинают переговоры со штабом 3-го пограничного полка, а 16 мая 150 воинов освободительного движения сдаются советским властям в урочище Карасач. После этого от первоначальной тысячи у Джунаид-хана осталось всего 120 всадников. Мухаммеду-Курбану приходится бежать в Персию.
11 апреля 1933 года в 20 км западнее селения Нефес-Кую захвачен караван с оружием, посланный из Персии Джунаид-ханом курбаши Д. Мурту. С января по сентябрь 1933 года на советскую территорию совершено 60 вооружённых вторжений Туркестанским национальным освободительным движением из Персии и Афганистана.
После провала крупномасштабного вторжения Джунаид-хан до самой своей смерти пытался реанимировать Туркестанское национальное освободительное движение.